Czym jest piaskowanie zębów? Wskazania, przebieg zabiegu i efekty

Piaskowanie zębów to często prowadzony profilaktyczny zabieg stomatologiczny, który zaliczany jest do procedur higienizacji. Co warto wiedzieć o piaskowaniu zębów w gabinecie dentystycznym?

Co to jest piaskowanie zębów?

Dentysta Medent w Gliwicach opisuje piaskowania zębów jako zabieg polegający na zastosowaniu urządzenia – piaskarki stomatologicznej, która natryskuje wodę zmieszaną ze specjalnym piaskiem na powierzchnię zębów. Celem zabiegu jest usunięcie osadów i płytki nazębnej, które są miejscem rozwoju szkodliwych bakterii przyczyniających się do próchnicy i chorób dziąseł. Wskazania do piaskowania zębów: – osad widoczny na zębach – odkładanie się płytki nazębnej – choroby przyzębia – przed wybielaniem zębów – przed założeniem aparatu ortodontycznego

Piaskowanie zębów – przebieg zabiegu

Podczas zabiegu piaskowania zębów stomatolog albo higienistka natryskuje mieszaninę wody i piasku stomatologicznego na zęby. Duże ciśnienie i ścierniwo w postaci piasku powoduje dokładne oczyszczenie szkliwa. Nadmiar płynu wraz z osadami są zasysane ssakiem umieszczonym w jamie ustnej pacjenta. Czy boli piaskowanie zębów? Zabieg nie jest zasadniczo bolesny, jednak w przypadku nadwrażliwych dziąseł czy uszkodzenia szkliwa zębowego mogą pojawić się dolegliwości jak dyskomfort, niewielki ból. Całkowity czas trwania zabiegu piaskowania zębów to zwykle od 15 do 30 minut w zależności od ilości zanieczyszczeń.

Efekty piaskowania zębów

Piaskowanie zębów przed i po – różnica jest zauważalna od razu po wykonaniu zabiegu. Zęby są oczyszczone, a przez to także bielsze i lśniące. Właśnie dlatego piaskowanie nie tylko dba o zdrowie, ale także o estetykę uśmiechu. Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który można wykonać tylko w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Nie jest refundowane przez NFZ. Najczęściej piaskowanie wchodzi w pakiet razem ze skalingiem i fluoryzacją. Cena pakietu wynosi 200-300 zł.

Leave a Comment