Okulary korekcyjne – rodzaje szkieł. Co wybrać?

Korekcja wzroku najczęściej prowadzona jest przy użyciu okularów. W salonach optycznych na klientów czeka szeroka gama oprawek okularowych oraz szkieł.  Specjalista z optyk.net sprawdził różne warianty soczewek okularowych do korekcji wad wzroku. Co zatem wybrać?

Rodzaje soczewek okularowych

Współczesna optyka to zaawansowana dziedzina. Pacjenci, którzy mają wady wzroku, mogą obecnie bez problemu dobrać takie okulary, które będą pomagały w redukcji nawet największych wad i poprawiały codzienny komfort widzenia. W salonach optycznych można zamówić nie tylko okulary ze standardowymi soczewkami, ale także okulary przeciwsłoneczne I progresywne dopasowane do pacjenta. Specjalista wykonujący badanie może zasugerować wtedy najlepsze warianty szkieł. Co wybrać? Soczewki okularowe – rodzaje: – Soczewki standardowe – obecnie najczęściej stosuje się soczewki plastikowe, które pokrywane są specjalnymi warstwami utwardzającymi i antyrefleksyjnymi. – Soczewki progresywne – mają specjalną budowę i jednocześnie służą do patrzenia do dali i do bliży. Przejście pomiędzy strefami jest płynne, co odróżnia soczewki progresywne od soczewek dwuogniskowych. Okulary progresywne są stosowane w leczeniu starczowzroczności, czyli presbiopii. – Soczewki okularowe z indeksem – tak zwane soczewki ścieńczane, które mają mniejszą grubość niż standardowe. Polecane osobom z większymi wadami wzroku, ponieważ wtedy wyglądają bardziej estetycznie i mogą być używane z cieńszymi oprawkami. – Soczewki barwione – mogą mieć różne kolory, na przykład szary, brązowy. – Soczewki przeciwsłoneczne – stosowane do wykonania przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych. Dzięki nim osoba z wadą wzroku może widzieć wyraźnie również podczas słonecznych dni.

Jak dobrać najlepsze szkła do okularów?

Podstawa do doboru szkieł jest badanie wzroku. Może być ono wykonane przez okulistę albo przez optometrystę. Badanie wykonuje się z wykorzystaniem odpowiednich metod diagnostycznych, by ocenić wadę wzroku i dopasować soczewki okularowe lub soczewki kontaktowe dla pacjenta. Specjalista zaleci, na co warto się zdecydować.

Leave a Comment