Zdrowe stopy. Jak właściwie dobrać obuwie dziecięce?

Chcesz, aby Twoja pociecha miała zdrowe stopy przez całe swoje życie? W takim przypadku pamiętaj o tym, jak duże znaczenie ma dobór właściwego obuwia. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Dobre buty dla dzieci – 5 zasad doboru

Aby kupić wygodne, ale też zdrowe obuwie dziecięce, należy poznać podstawowe zasady ich doboru. Oto 5 najważniejszych wskazówek dla rodziców:

1. Właściwy rozmiar – prawidłowo dobrane buty dla dzieci powinny być dłuższe od stopy o około 5-12 mm, licząc od czubka.

2. Szeroki i wysoki czubek – wybieraj buty z szerszym i wyższym czubkiem, aby dziecko miało w nich wystarczająco dużo miejsca na swobodne ułożenie palców. Palce nie powinny być ściśnięte i nie powinny dotykać wierzchu buta.

3. Usztywniony zapiętek – dzięki niemu stopa będzie odpowiednio ustabilizowana w trakcie chodzenia.

4. Sprężysta i antypoślizgowa podeszwa – powinna zaginać się w linii palców i zapewniać właściwe pochłanianie wstrząsów podczas stawiania kroków.

5. Zapięcie sięgające do czubka – gdy buty są sznurowane lub mają rzepy, powinny mieć zapięcie sięgające aż do czubka. Wtedy są nie tylko łatwiejsze w założeniu i zdjęciu, ale również można w pełni dopasować je do dziecięcych stópek.

Obuwie dziecięce – jaki materiał jest najlepszy?

Do produkcji obuwia dziecięcego stosowane są różne materiały. Jakie z nich zadbają o zdrowe stopy maluszka? Eksperci polecają wybieranie obuwia ze skóry naturalnej, przewiewnych tkanin, a także technicznych materiałów o właściwościach oddychających. Buty dla dzieci wykonane z tych materiałów zapewniają właściwą wentylację i zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się potu. W ten sposób redukują również ryzyko powstawania otarć, pęcherzy oraz chorób skórnych jak grzybice.

Kiedy wybrać buty ortopedyczne?

Gdy zauważasz, że dziecko nieprawidłowo stawia stopy, pomyśl o wizycie u ortopedy dziecięcego. Może on wtedy zbadać je i zalecić stosowanie odpowiedniego obuwia lub wkładek ortopedycznych. Nie należy samodzielnie dobierać butów i wkładek ortopedycznych – powinny być one dobrane przez lekarza na podstawie wykonanych badań stóp.

Leave a Comment