Refundacja pieluchomajtek – podstawowe zasady

Nietrzymanie moczu to nie tylko duży dyskomfort psychiczny czy uczucie presji społecznej, ale również duże obciążenie finansowe powiązane z koniecznością comiesięcznego nabywania pieluchomajtek lub innych środków chłonnych. Na szczęście, możliwa jest refundacja pieluchomajtek od Narodowego Funduszu Zdrowia.

Refundacja wyrobów chłonnych

Wysokość refundacji na wyroby chłonne jest ściśle powiązana z przyczynami nietrzymania moczu. Kod refundacji określa lekarz prowadzący na podstawie diagnozy.

Refundacja przyznawana na wyroby chłonne w związku z nietrzymaniem moczu jest przyznawana maksymalnie na okres trzech miesięcy, na który można kupić trzy razy po 90 sztuk wyrobów chłonnych – czyli łącznie 270 sztuk.

Tak duży zakup jednorazowy oznacza wydatek rzędu niespełna tysiąca złotych, dlatego dobrym pomysłem jest poproszenie lekarza o wypisanie osobnego zlecenia na każdy miesiąc – to pozwoli na znaczne rozłożenie kosztów w czasie.

Wysokość refundacji

Wysokość refundacji jest uzależniona od rodzaju schodzenia i wynosi 100% (77 zł w skali miesiąca) w przypadku osób, u których problemy z nietrzymaniem moczu powiązane są z chorobą nowotworową (P.100), a u osób z innymi jednostkami chorobowymi – 70% z limitu 90 zł (63 zł).

W celu uzyskania refundacji, konieczne jest otrzymanie od uprawnionego do wydawania tego typu dokumentów lekarza zlecenia na refundację. W tym celu należy udać się do specjalisty, który może wystawić zlecenie refundacyjne i z tym dokumentem – udać się do najbliższego oddziału NFZ, gdzie refundacja zostanie przyznana. Dopiero po tym – można dokonać zakupów za mniejszą kwotę.

Pełne informację dostępna na stronie: https://ortomedico.pl/jak-uzyskac-dofinansowanie-na-zakup-pieluch-dla-doroslych/

Leave a Comment