Zielone warzywa i owoce. Co zielony kolor mówi nam o ich właściwościach?

Mimo tego, iż warzywa i owoce spożywamy praktycznie codzienne, są one nieustannie obecne w naszej diecie. Jemy je zarówno surowe, gotowane, pieczone czy też w innej różnorodnej formie, to często jednak nie zdajemy sobie sprawy i nie przywiązujemy zbytnio uwagi do tego jakiego koloru warzywa spożywamy.

Barwa warzyw i owoców ma ogromne znaczenie, w zależności od tego jak zabarwione są wynikają z tego ich różnego rodzaju cechy i właściwości. Nas będą w szczególności interesować takie właściwości, które mają wpływ na nasze zdrowie i jego poprawę.

Dlaczego należy spożywać zielone warzywa i owoce?

Jedzenie tychże produktów posiada wiele korzyści zdrowotnych. Rośliny jadalne om tym zabarwieniu posiadają wysoki poziom witamin i składników mineralnych. Są bardzo silnymi antyoksydantami wspomagającymi taki proces jak oczyszczanie organizmu ze złogów. To doskonałe źródło przeciw utleniaczy i błonnika pokarmowego. Wszystkie te substancje wzięte razem są nieocenioną skarbnicą w prowadzeniu procesu takiego jak detoksykacja organizmu.

Co jeszcze warto powiedzieć na ich temat?

Czym jeszcze szczególnie wyróżniają się zielone warzywa i owoce. Zawierają przede wszystkim wiele mikro i makroelementów takich jak potas, magnez, wapń, sód, żelazo, a także liczne ilości witamin C, E i K. W warzywach liściastych występuje wysoki poziom kwasu foliowego, a także związki siarki. Zielone warzywa i owoce to również źródło naturalnych azotanów.
Wszystkie wymienione powyżej związki chemiczne i substancje sprawiają, że warzywa i owoce o tej barwie chronią przed całym wachlarzem różnego rodzaju chorób.

Jakie są to choroby ?

Mam tu na myśli przede wszystkim takie dolegliwości jak : choroby neurodegradacyjne, choroby układu sercowo-naczyniowego w tym w szczególności miażdżyca, gdyż zielone warzywa usuwają z organizmu zły cholesterol.

Jakie jeszcze pozytywne skutki możemy odczuć spożywając tego rodzaju produkty?

Między innymi możemy uniknąć takim chorobą jak anemia czy wszelkiego rodzaju nowotwory. Substancje występujące w tych warzywach i owocach stymulują również pracę mózgu dzięki czemu doskonale wpływają na koncentrację i pamięć. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione właściwości prozdrowotne nie należy się zastanawiać, tylko bezwzględnie włączyć zielone warzywa i owoce do naszych codziennych nawyków żywieniowych.

Leave a Comment