Prozdrowotny wpływ spożywania białych warzyw na nasze zdrowie.

Warzywa są spożywane przez nas codzienne. Jeżeli nie na surowo, to często w innej postaci. Przede wszystkim dodajemy je przyrządzając obiad, jako podstawowy składnik zup czy też sałatek. Jednakże nigdy nie zastanawiamy się nad tym jaki wpływ na nasze zdrowie ma barwa stosowanych przez nasz warzyw. Jest to bardzo ważne w naszej codziennej diecie. Tak więc zdecydowanie możemy powiedzieć, że kolor ma ogromne znaczenie.

Mimo tego, że białe warzywa zawierają najmniej wartości odżywczych posiadają one jednak szereg cech, dzięki którym nasz organizm prawidłowo funkcjonuje.

Dlaczego warto sięgnąć po białe warzywa, szczególnie w innej postaci niż tyle te, które dodajemy zazwyczaj jako składnik zup i sałatek.
Otóż są one tak zwanymi naturalnymi antybiotykami. Większość z nich posiada substancję czynną zwaną allicyną, której przeciwzapalne, antybakteryjny i antywirusowe właściwości doskonale pobudzają nasz metabolizm i stymulują odporność. Tutaj warto zaznaczyć, że przedstawicielami białych warzyw, które zawierają wysoki poziom tej aktywnie biologicznej substancji są warzywa cebulowe i czosnek.
Przeprowadzone liczne badania dowiodły, że białe warzywa zawierają liczne związki chemiczne, w skład których wchodzi siarka, a co za tym idzie hamują powstawanie blaszek, które przyczyniają się do powstawania takich chorób sercowo-naczyniowych jak miażdżyca.
Poza tym , że białe warzywa mają znikomą ilość wartości odżywczych to jest jednak wśród nich kilka, które są bogate w określone substancje. Jest to między innymi kalafior, zawierający sporo witaminy K, pieczarki zawierające witaminę D, czy tez zwyczajne ziemniaki, które posiadają znaczne zasoby potasu tak ważnego dla gospodarki elektrolitowej.

Dlaczego jeszcze warto zwracać uwagę na białe warzywa?

Dlatego, że pomogą nam w zwalczaniu przeziębienia i grypy, ustabilizują poziom lipidów takich jak zły cholesterol, uchronią nas przed rakiem, przede wszystkim takim związanym z hormonami, gdyż substancje występujące w białych warzywach regulują poziom hormonów w organizmie.

Mimo, że ich biała barwa nie przyciąga zazwyczaj naszego wzroku zdecydowanie warto się jej bliżej przyjrzeć.

Leave a Comment