Woda z cytryną: czy warto ją pić?

Rozpoczynanie dnia od szklanki wody z cytryną to popularny rytuał. Tak przygotowanej wodzie przypisuje się liczne właściwości zdrowotne. A jak to jest w rzeczywistości? Czy naprawdę warto pić wodę z cytryną?

Woda z cytryną na „dzień dobry”

Wodę z cytryną należy pić rano. Najwięcej korzyści uzyskamy pijąc ją tuż po przebudzeniu, czyli na pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Żeby zauważyć pozytywny wpływ, jaki mikstura wywiera na organizm, należy spożywać ją regularnie przynajmniej przez dwa tygodnie. To niskokaloryczny napój, który przy okazji pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Jakie korzyści zdrowotne przynosi picie wody z cytryną?

Woda z cytryną nie tylko świetnie smakuje i orzeźwia. Regularne picie tego napoju niesie z sobą cały szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych. Sok z cytryny jest źródłem flawonoidów. Są to przeciwutleniacze, które chronią DNA i białka komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Dzięki temu procesowi mogą zmniejszać ryzyko nowotworów, a także chorób układu krążenia. Woda z cytryną pomaga pozbyć się kamieni nerkowych. Odpowiedzialny jest za to kwas cytrynowy znajdujący się w cytrynie. To związek, który zapobiega wiązaniu się wapnia i powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych. Woda z cytryną poprawia pamięć i koncentrację. Udowodniono naukowo, że regularne picie tego napoju polepsza zdolność skupiania uwagi i wspomaga szybsze myślenie. Ogromną rolę odgrywa tutaj właściwe nawodnienie organizmu. Woda z cytryną pita na czczo doskonale nawadnia, zwłaszcza po spaniu, gdy organizm budzi się lekko odwodniony. Kolejnym atutem wody z cytryną jest uwalnianie organizmu z toksyn. Regularne i częste picie wody zwiększa moczopędność, a tym samym powoduje szybsze usuwanie toksyn z organizmu i ich większe rozcieńczenie.

Czy warto pić wodę z cytryną?

Wodzie z cytryną przypisuje się wiele zdrowotnych właściwości. Nie wszystkie są prawdziwe. Jak łatwo się domyślić, wokół tego napoju powstało wiele mitów. Nie ma jednak wątpliwości, co do powyżej opisanych korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź na sobie działanie wody z cytryną. Przestaw się na ten napój i oceń, jak na Ciebie wpływa regularne nawadnianie.

Leave a Comment